Vysvětlení světové krize i pro ty, jenž to DOPOSUD nepochopili a nenakopali vládu a banky do "pozadí" !

22.02.2012 08:40

Průvodce tím, co se v Evropě (a USA) zvrtlo:
 
Helga je vlastníkem baru.
 
   Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici, a jako takoví si již nemohou dovolit podporovat její bar.
   
   Aby tento problém vyřešila, přichází s novým reklamním plánem,  který jejím zákazníkům umožňuje pít nyní a platit později.
 
   Helga si zaznamenává vypité nápoje v knize (čímž poskytuje zákazníkům úvěr).
 
   Její reklamní strategie "pij nyní, plať později" se rozkřikne a v důsledku toho proudí do jejího baru stále větší počet zákazníků.
 
   Brzy má největší prodeje ze všech ve městě.
 
   Tím, že umožňuje svým zákazníkům neplatit okamžitě,nesetkává se Helga s odporem, když v pravidelných intervalech zvyšuje ceny vína a piva, nejvíce konzumovaných nápojů.
 
   Následně se její hrubý prodej zvýší obrovsky. Mladý a dynamický viceprezident v místní bance pochopí, že tyto dluhy zákazníků představují cenná budoucí aktiva, a zvyšuje Helze její úvěrový limit.
 
   Nevidí žádný důvod k nepřiměřeným obavám, protože má jako kolaterál dluhy nezaměstnaných alkoholiků!!!
 
   V sídle banky experti na obchodování najdou způsob, jak vydělat obrovské provize a jak    přeměnit tyto zákaznické úvěry na CHLASTACÍ  DLUHOPISY.
 
   Tyto "cenné papíry" jsou zabaleny a zobchodovány na mezinárodních trzích s cennými   papíry.
 
   Naivní investoři opravdu nechápou, že cenné papíry, které jsou jim    prodávány jako "zajištěné dluhopisy" AA, jsou ve skutečnosti dluhy nezaměstnaných alkoholiků.
 
   Nicméně ceny dluhopisů neustále rostou!!" a tyto cenné papíry se brzy stanou nejprodávanějšími instrumenty nějakých předních brokerských domů.
 
   Jednoho dne, ačkoliv ceny dluhopisů stále rostou, manažer rizik v původní místní bance     rozhodne, že je čas požadovat zaplacení dluhů vytvořených pijáky v baru Helgy.

   Informuje o tom Helgu.
 
   Helga pak požaduje zaplacení po svých notorických kunšaftech, ale protože jsou to nezaměstnaní alkoholici, nemohou své chlastací dluhy splatit.
 
   Protože Helga nemůže dostát svým úvěrovým závazkům, je nucena zbankrotovat. Bar zavírá a 11 zaměstnanců přichází o práci.
 
   Ceny chlastacích dluhopisů přes noc spadnou o 90%. Zkolabovaná hodnota dluhopisových aktiv zničí likviditu banky a zabrání ji vydat nové úvěry, čímž dochází k zmrazení úvěrů a ekonomické aktivity ve společnosti.
 
   Dodavatelé baru Helgy ji poskytli štědré prodloužení termínů splatnosti a investovali do      dluhopisů penzijní fondy svých firem. Nyní zjišťují, že čelí odpisům jejích špatných dluhů a ztrátě více než 90% předjímané hodnoty dluhopisů.
 
   Její dodavatel vína také vyhlašuje bankrot, zavírá rodinnou firmu, která přetrvala tři  generace, její dodavatel piva je převzat konkurencí, která okamžitě uzavírá místní pivovar a propouští 150 lidí. Naštěstí však banka, brokerské domy a jejich vedení
jsou zachráněni a nouzově vyplaceni miliardami od vlády, bez jakýchkoliv podmínek.
 
   Zdroje potřebné pro toto nouzové vyplacení jsou získány novými daněmi uvalenými na zaměstnané, střední třídu, abstinenty, kteří nikdy v baru Helgy nebyli.
 
   Nyní už chápete?

Zpět